Chat Sohbetleri


Chat Sohbetleri

Geçmişte Chat Sohbetleri ve Sohbet Sitelerinin Durumu

Chat sohbetleri veya chat kültürü nedir, nasıl olmalıdır. Geçmişten geleceğe değişen durumlar nelerdir. Onları ele almaya çalışacağız sevgili okurlar. Eski bir chat müdavimi olduğum için bilgi ve gözlemlerimi naçizane kendi mahlasım la aktarmaya gayret edeceğim. Bundan yıllar önce chat odaları çok farklıydı, saygı sevgi vardı, arkadaşlık dostluk vardı. O zamanlar sosyal medya dediğimiz facebook, twitter, instagram v.b. platformlar yoktu. Sohbet siteleri ağzına kadar insanlarla doluydu. Bir op veya adminle yazışırken destur çekerek yazışırdınız. Bir admin veya yöneticinin başka bir chat sitesinde görev aldığı öğrenildiğinde sorgu sual edilmeden derhal yetkisi elinden alınırdı. Yönetim ekibi birbirine son derece bağlı idi, sohbet odası görevlileri ile tartışmak yahut onlara sataşmak atılma sebebi idi. Küfür, hakaret veya benzer yazışmalara asla müsamaha gösterilmezdi.Yani sohbet sitelerinin bir ağırlığı vardı.

Günümüzde Chat Sohbet Siteleri ve Değişen Argümanlar

Evet sevgili okurlar, sene 2020, aylardan Şubat, günlerden Çarşamba. Yani ilk chat sohbet sitesine girmemin üzerinden yaklaşık 15 sene geçmiş. Neler değişmiş, sohbet sitelerinin durumu nedir diye bir kaç siteye girdim. Gördüm ki köprünün altından çok sular geçmiş, sohbet chat odalarının bir ağırlığı kalmamış. Kurtlarla kuzular yer değiştirmiş, ayak oyunları artmış, alavere dalavere çoğalmış. Büyüğe saygı, küçüğe sevgi kalmamış. Ahlak, erdem, onur, şahsiyet, izzet, itibar gibi kelimeler tozlu raflarda yerini almış.

Gerçek hayattaki yozlaşma ve kokuşmuşluk sohbet odalarına sirayet etmiş. User (kullanıcı) toplama kaygısıyla başka sohbet sitelerine reklam olayları artmış. Site yöneticileri ve görevliler arasında kopukluklar meydana gelmiş. Adam kayırma, başkasının adamı olma, yağcılık ve yalakalık diz boyunu aşmış. Aman user (kullanıcı) siteden kaçmasın diye her türlü gayri-ahlaki yazışmalara izin verilmiş. Ne idüğü belirsiz, chat kültüründen anlamayan, irc komutlarından bihaber hippi kılıklı kişiler yönetici koltuğuna oturmuş. Ne hatır kalmış ne gönül kalmış.

Kaliteli Chat Ortamı Hala Mevcut mu Nerede Sohbet Etmeliyim?

Hala böyle kaliteli chat siteleri mevcut değerli dostlarım. Bu sitelerin içerisinde en öne çıkan ortam.gen.tr sitemizdir. Sohbet ortamı henüz yeni kurulmuş bir site olmasına rağmen son derece güler yüzlü personeli, kaliteli ve eğitici sohbetlerin yapıldığı nezih bir mekandır. Günün her saatinde gelip sohbetinizi yapabileceğiniz bir yerdir. Buradan site sahibi Farketmez beyi ve ekibini saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

Chat Odalarında Yaşadıklarım

Sevgili okurlar yazarınız olarak inanın Chat sohbet sitelerinde yaşadıklarımı kitap haline getirsem şaşırırsınız. Belki yakın zamanda böyle bir girişimim olacak, çünkü kalemim oldukça keskin, zekam ve dimağım yerindedir. Chat olayına insanlar nasıl başlıyor diye bir araştırma yaptım ve oldukça trajik sonuçlarla karşılaştım. Çocukların eğitimi için evlere alınan bilgisayarlar bir müddet sonra ebeveynlerin kontrolüne geçiyor. Evin erkeği işe gidiyor veya işsiz dışarı çıkıyor. Kadın evde bunalıyor, çünkü kocasından gerekli ilgi ve alakayı görmüyor. Yalnızlığını gidermek için dalıyor bir chat sitesine, tanımadığı insanlarla başlıyor yazışmaya. Yazışmalar bir süre sonra duygusal bir hale geliyor ve ileri boyuta taşınıyor. Sonra buluşmaya karar veriyorlar ve karşı karşıya gelince tam bir fiyasko.

Sahte Ölüm ve Hastalık Senaryoları

Bir gün bir sohbet sitesindeyim, kanal başlığını bir okudum, şöyle yazıyordu: “Sunucu sahibimiz Fatma abla yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle Almanya’da hayatını kaybetmiştir!. Aman efendim ne büyük bir üzüntü, kaybımız çok büyük, haliyle insan olarak üzüldük. Kanalda dua okumalar, hatim indirmeler, cüz dağıtmalar v.s. Sonra aradan belli bir zaman geçti. Bir arkadaşa sordum yahu Fatma ölmüş çok üzüldüm dedim. Arkadaş dedi ki yahu abi ne ölmesi, o ölüm tezgahtan, kadının amacı kendisini gizlemek dedi, tabi ben şok oldum. Bu yazdığım sadece örneklerden bir tanesi, bunun gibi çok enteresan durumlarla karşılaştım.

Chat Sohbetleri ve Kendini Farklı Gösterme Gayretleri

Bakın değerli arkadaşlar, yıllarını chat dünyasına vermiş bir adam olarak gözlemlerimi aktarmaya çalışıyorum. Sohbet odalarına giren kişilerin çoğunluğu kendisini farklı gösterme gayretindedir. Yani size canlı örnek vereyim, adamı mahallemden tanıyorum, annesini Huzur Evine yerleştirmiş bir müptezel. Bir gün bir baktım chat odasında Anne sevgisinden dem vuruyor!. Arkadaşlar istisnalar hariç sohbet odalarına giren kişiler bilinç altında ne varsa onunla giriyor. Adam Avukat olmak istemiş olamamış, chat odasına Avukat rumuzuyla giriyor veya ben Hakimim, Savcıyım,Polisim diyor. Ömründe tavuk kesmemiş sünepe bir adam Cellat rumuzunu kullanıyor. Chat sitelerine giren tüm kızlar son derece güzel, erkekler de bir o kadar yakışıklıdır. Hepsi manken gibidir. Kimle konuşsan burnundan kıl aldırmaz. Hep bir gizlenme kaygısı, hep kendini farklı lanse etme çabası v.s.

Chat Sohbetleri Başlıklı Diğer Konu Başlıklarımızı Okumanızı Tavsiye Ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kızlarla sohbet bayanlarla sohbet chat