2020’nin En iyi ve Kötü Diyetleri


2020’nin En iyi ve Kötü Diyetleri

2020nin Diyetleri US News ve World Report , en popüler diyetlerin senelik sıralamalarını yeni yıla uygun bir biçimde düşürür. Hangi yüksek hiper diyetin kendileri için doğru olduğu ve hangilerinin uzak kalacağı konusunda herkes şaşkın. Herkes için ciddi bir yardımcı araçtır. . 

Bu yıl, Akdeniz Diyeti üst üste üçüncü yıl için taç giydi. Ardından DASH, Flexitarian ve WW (resmi olarak Ağırlık Gözlemcileri olarak bilinen diyet) diyetleri geldi. Son on senenin en popüler diyetlerinden biri olan keto. Senenin en büyük kaybedenlerinden biriydi ve Dukan Diyeti’nin hemen önündeki ikinci ile sonuncu arasındaydı. 

İLGİLİ: Beslenme Uzmanlarına Göre 2019’da Arkasında Bırakılacak 6 Diyet Eğilimi

Sürpriz yok: En iyi genel diyet Akdeniz diyetidir.

Akdeniz Diyeti meyve ve sebze, sağlıklı yağlar ve tam tahıllar bakımından oldukça zengindir.

Yale Üniversitesi Önleme Araştırma Merkezi kurucu direktörü David Katz ve ABD’deki 25 hakemden biridir. Şöyle demiştir; “En iyi” diyetin ayırt edici özellikleri içerisinde denge, sürdürülebilirlik, lezzetlilik, aile dostu olma, sürdürülebilirlik ve sağlıklılık yer almakta. ” Basın ve Dünya Raporu paneli: “Akdeniz diyeti tüm bu kutularda onay işaretleri alıyor” dedi .

2020nin Diyetleri ve Akdeniz Diyeti

Buna ilave olarak, Sağlık’ın katkı sağlayan beslenme editörü Cynthia Sass, RD, diyetleri sıraladı. Kullanılan ana kriterlerden birinin araştırma olduğunu söyledi. Akdeniz Diyetinin tarihsel olarak faydalı olduğu ve “. Uzun süreden beri altın bir standart olduğu” belirtiyor kilogram yönetimi. Sağlık sonuçları için kanıtlanmış sonuçların “Akdeniz Diyeti uzun süreden beri dünyanın o bölgesinde bir yaşam tarzı olduğundan. Kilogram kontrolü ve kronik hastalık riski üstündeki etkisi hakkında çok fazla veri var” diye açıklıyor. 

2020nin Diyetleri
2020nin Diyetleri

Diyet ayrıca diğer dört kategoride de en üst sıraya yerleşti. Sağlıklı Beslenme için En İyi Diyetler. İzlenmesi En Kolay Diyetler , Diyabet için En İyi Diyetler ve En İyi Bitki Bazlı Diyetler.

Hedefiniz Zayıflamak mı? 2020nin Diyetleri

Ancak, hedefiniz çabuk zayıflamaksa, Akdeniz Diyeti muhtemelen sizi oraya götürmez. En Hızlı Kilo Verme Diyetlerinde en düşük puanı aldı. 

Akdeniz’den ilham alan DASH diyeti (hipertansiyonu durdurmak için diyet yaklaşımları manasına gelir). Kan basıncını düşürmeye yardımcı olmak için dizayn edilmiştir. Aynı şeyi kolesterol ve kan basıncı için de yapabilir. Esnek bitki bazlı “çoğu zaman vejetaryen” olan Flexitarian diyeti yeme yolu, ikinci için bağlı.

Resmi olarak Ağırlık Gözlemcileri olarak bilinen diyet, dördüncü sırada yer aldı.(muhtemelen insanların başarılı bir biçimde kilogram vermelerine yardımcı olma çalışmalarını destekleyen çalışmaların sayısı ile ilgisi var, Sass’ı öneriyor). Beşinci sırada ise Mayo Clinic arasında üç yönlü bir bağ vardı Diyet, Zihin ve Hacimsel. 

Sass, vejetaryen ve vegan gibi daha fazla bitki bazlı diyetin ilk 5’i yapmadığına şaşırıyor. Çünkü “araştırmalar kilogram ve hastalık riskini düzenleme yeteneklerini destekliyor” diye açıklıyor. “Ancak, araştırmanın, flexitarian diyetin bu kadar yüksek bir sıralamaya sahip olmasını sağlamakta olan şey olduğunu düşünüyorum. Bu da esasında yarı bitki bazlı bir diyet.”

US News & World Report’ta sağlık editörü Angela Haupt’a göre , sürdürülebilirlik kazananları seçmede büyük rol oynadı. 

Basın açıklamasında “Kaldığı kanıtlanmış diyetlerle ilgileniyoruz – bugün burda olan fad diyetleriyle değil, yarın gidecek” dedi . “İyi performans gösteren diyetler güvenli, mantıklı ve sağlam bilim tarafından destekleniyor. Bu, seneden yıla tutarlı olacak.”

İLGİLİ: Oprah’ın Son Diyeti Nedir? Bir Beslenme Uzmanı OMD Planını Açıklıyor

Bu senenin en iyi değil diyetlerinden biri (ve en büyük sürprizlerden biri): keto.

İnce-hızlı vaatleri sebebiyle bir kült toplayan yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı diyet olan Yep. Yağ açısından zengin gıdalara vermiş olduğu önemle ilgili kaygılarını söyleyen uzmanlarla ikinci sırada yer aldı.

“Bu diyet yaklaşık uzun vadeli sağlığını bildiklerimizle temelde çelişki halindedir,” bir uzman dikkat çekti . Ayrıca, hem diyabetin önlenmesinde hem de kalp sağlığının geliştirilmesinde “minimal seviyede etkili” olduğunu. Uzun süreli kilogram kaybını destekleyen yeterli kanıt olmadığını. Kilogram vermek ve uzun sürede uzak tutmak, ”diyor Sass) çok besleyici değil ve takip etmek zor. Bir uzman, “Bu yemek planını takip etmek uzun sürede bu diyet rejiminin en zor yönüdür” dedi. “İnsanlar yalnızca yağlı yiyecekler, yağ ve et yerken çok sıkılıyorlar.” Bir diğeri bunu “aşırı zorun en zoru” olarak nitelendirdi.

Besin Eksiklikleri 2020nin Diyetleri

Sass, bakımı zor olmasının beraberinde, keto’nun besin eksiklikleri de dahil olmak üzere olumsuz sağlık sonuçları yaratma potansiyeline sahip olduğunu. Bağırsak mikrobiyomunu iltihaplanmayı artıracak ve bağışıklığı ve zihinsel sağlığı etkileyebilecek şekilde değiştirebileceğini de ekliyor. 

Keto’nun son derece iyi çalışmakta olduğu tek kategori, üçüncü sırada yer alan En İyi Hızlı Kilo Verme Diyetleridir. 

Diğer düşük rütbeli diyetler arasında Dukan Diyeti, Whole30, Atkins ve Çiğ Gıda diyeti bulunmaktadır. Sass, “Listenin altındaki beş diyetin ortak bir özelliği, kilogram verme sonuçları veya sağlık üstündeki etkileri konusunda araştırma yapılmamasıdır” diyor.

Bu listeye dayanarak sizin için doğru diyet nasıl seçilir. 2020nin Diyetleri:

Liste tüm diyetleri en iyiden en iyi değile doğru sıralarken Haupt. Listenin hedefinin insanların bilgiyi alması ve kendileri için doğru bir diyet seçmek için kullanması olduğunu belirtti. 

“Kilo vermeye veya kalp sağlığını iyileştirmeye çalışın, diyetler herkese uyan tek bir boyut değildir,” diye açıkladı Haupt. “2020 En İyi Diyet sıralaması, tüketicilere, doktorlarından veya diğer tıp uzmanlarından gelen girdilerle beraber. Kendileri için en iyi olan planı seçmelerine yardım edecek bilinçli bir karar vermek için gerekli olan bilgi ve verileri sağlar.”

Beslenme Konusunda 2020nin Diyetleri

Sass, beslenme konusunda kendinizi eğitmek için kılavuzu kullanarak kendi sağlıklı beslenme planınızı oluşturmanızı önerir. “Sizin için en iyi diyet hiç diyet olmayabilir. Bunun yerine fiziksel, duygusal ve sosyal olarak iyi hissederken. Kilogram vermenizi sağlamakta olan bir strateji yaratmak için çeşitli planların prensiplerinden ödünç almak,” diyor. “Bu strateji hemde uzun bir yaşam şekli olma yeteneğine sahip olmalı. ‘açık’ ve ‘kapalı’ bir şey değil.” En önemlisi, esasında sağlığınızı korumalı veya iyileştirmelidir.

Diyet Takibi

“Herhangi bir diyet tüm bu kutuları işaretlemezse, muhtemelen dışarı çıkacak ve sizi başladığınız yere geri bırakacaktır. Ya da buna değmeyen ve sürdürülebilir olmayan fiziksel veya zihinsel sağlığınız pahasına kilogram kaybı elde edebilirsiniz ”diyor. 

Herhangi bir plan yapmadan önce Sass, kendinize hala altı ay mı yoksa bir yıl yolda mı takip edebileceğinizi. Veya sizin için daha uygulanabilir ve sürdürülebilir hale getirmek için nasıl değiştirmeniz gerekebileceğini hayal etmenizi ister. “Sağlıklı bir biçimde kilogram vermek ve onu uzak tutmak hakkında bildiğimiz bir şey, tutarlılığın önemli olduğudur” diye belirtiyor. “Uzun vadeli başarı ve optimum sağlık için, modaya uygun veya popüler olan ne olursa olsun. Kısa süreli bir ‘diyet’ yerine sağlıklı bir biçimde yemenin yeni bir yolunu kullanın.

Sıralamalar nasıl hesaplanır.

Sıralamaları belirlemek için, US News ve World Report ülkenin en iyi beslenme uzmanlarından 25’i, diyet danışmanlarını. Diyabet, kalp sağlığı ve kilogram kaybı konusunda uzmanlaşmış doktorlardan oluşan bir uzman paneli topladı . Uzmanların her biri, uyum kolaylığı, kısa ve uzun sürede önemli kilogram verme olasılığı ve kardiyovasküler hastalık. Diyabete karşı etkinlik de dahil olmak üzere yedi alanda 35 diyet alan derinlemesine bir anket tamamlar. 

Dr.Katz, “Sürdürülebilir ve sağlıklı beslenmenin temelleri her sene değişmiyor. Ancak oraya ulaşma yolları, bu ortak temanın varyantları ve en güncel kanıtlar değişiyor.”. “Tüm bu önemli bilgileri tek, kullanıcı dostu ve daima hevesle beklenen bir raporda bir araya getirmek. Farklı uzmanların değerlendirmelerini birleştirerek, US News benzersiz ve gerçekten güçlendirici bir hizmet sunuyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kızlarla sohbet bayanlarla sohbet evli sohbet bayanlarla sohbet