Sohbet ve Chat


Sohbet ve Chat

Sohbet ( söyleşi)

Sohbet nedir? Sohbet nasıl yaplılır? Günlük hayatımızın önemli bir bölümünü kapsayan bu aktiviteye biraz değinelim mi? Baktığım bu pencereden sen de bakmak ister misin?

Sanal platformlarda, sohbet( söyleşi) arayışlarımızda her an biriyle rastlaşıyoruz. Her “merhaba” deyişimiz, bu rastlantıların ilk adımı,ilk duyurusu, nidası. Düşünsenize her karşılaşma yeni bir heyecanı da beraberinde getiriyor. Bir sürü soru beliriyor hemen; nasıl biri acaba? Nasıl bir sohbeti var, hobileri ne?, Kitap okur mu? Hangi müziği sever? Nasıl bir enerjisi var? Anlaşabilcek miyiz? Vs. Vs..Beklentilerimiz kişiye göre değişsede hepimiz sohbet ederek sonuçlara ulaşabiliyoruz. Bu iletişim aracımızı nasıl iyi kullanmalıyız ki, dilediğimizi elde edelim. Bunlar için insan hep düşünmüş aslında, hep çözüm aramış hep kendini geliştirerek yol almışız. Gel gör ki hala tam anlamıyla sohbet nasıl ediliri bulmuş değiliz.

Söyleşi anlamına gelen ve Arapça’dan dilimize geçmiş olan sohbet kelimesinin “Dostça, arkadaşça konuşarak hoş bir vakit geçirme; konuşma, görüşme” gibi anlamlara sahip.

Boş vakit geçirmeyi yine bir kazanım haline çevirmek bizim elimizde. Bir çok seçeneğimizim yanısıra bu boş zamanlarımızı chat ortamlarında sohbet ederek geçirmek ve değerlendirmek isteyenlerin de sayısı her geçen gün artıyor. Sosyal yaşamlarımızın kısıtlanması giderek tırmanıyor. Bir çok meslek grubundan insanı sohbet odaların da görmek pek mümkün, bunların yanı sıra engelli, hasta, dil öğrenmek isteyen, ya da gurbette olup Türkçe konuşmak isteyen ve buna daha çok şey ekleyebileceğim bir çok nedenden dolayı sohbet odalarını seçiyoruz.

Peki bu ortam ı nasıl yararlı, keyifli ve zevkli kılabiliriz? Bunlar için bir çok yol var elbette beni de bir kaçına dair fikir sunucam umarım işinize yarar. Nezaket, saygı ve tebessüm…
Hepimiz nezakete, saygıya ve tebessüme çok değer verir önem atfederiz. Lakin nasıl kullanacağımızı tam ölçmemiz bazen zor olabiliyor. Bazen gereksiz nezaket komik durabiliyor, abartılı saygı saygısızlığa yol açabiliyor ya da fazlaca tebessüm etmek karşıyı ciddiye almadığınız mesajını da verebiliyor.

Ölçüden bahsedince Pisagor’un Adalet Kupasından bahsetmek isterim. Akılda kalabilecek çok değerli bir öğreti. Bu kupanın adı “Dikea”.. matematikçi olmasıyla ünlü olan Pythagoros (Pisagor)’un iki bin beşyüz yıl önce icat ettiği ters çan biçimindeki bu kupa.
Bu kupanın ilginç ve çok hoş bir özelliğe var.
Kupanın altı delik olmasına rağmen içindeki asla dökülmez ne zaman ki kupaya doldurulan sıvı, kupanın sınır çizgisini aşar o zaman içindekiler son damlasına kadar akıp gider.

Ölçünün hayatlarımız da ne kadar önemli olduğunu çok güzel vurgulayan bir obje armağan etmiş bize Pisagor. Saygıyla anmak adına bu ölçüyü kullanmalıyız.

Belki de tek sermayemiz olan zamanlarımızı harcarken, lütfen daha itinalı olmayı seçelim ve gerekli argümanları edinelim.
Çabalarımızı karşılığını kimi zaman anlık tepkimelerle kimi zaman uzun vadede alacağımızdan ben eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kızlarla sohbet bayanlarla sohbet evli sohbet bayanlarla sohbet