Azerbaycan Sohbet Odaları


Azerbaycan Sohbet Odaları

Azerbaycan Sohbet Chat Odaları

Azerbaycan sohbet siteleri arasında önemli bir yer tutan ortam.gen.tr sitemiz, her geçen gün büyümekte ve gelişmektedir. Bu meyanda Azeri kardeşlerimize faydalı olabilmek, onları aynı çatı altında toplamak için Azerbaycan sohbet odalarımızı aktif etmiş bulunmaktayız. Azerbaycan chat odalarımız sizler için dizayn edilmiştir ve son derece kullanıcı dostudur. Her türlü akıllı cihazlarınızla bağlanarak Mobil Chat yapma deneyimini sınırsız olarak yaşayabilirsiniz. Sevgili azeri kardeşlerim Azeri sohbet sitemizde bedava sohbet edebilirsiniz. Üyelik için ücret istemiyoruz.

Azerbaycan Chat

Sevgili Azerbaycanlı kardeşlerim; bizler aynı ağacın budakları gibiyiz. Yani aramızda yabancılık yok, aynı soydan gelmekteyiz. Tarih boyunca et ve tırnak gibiydik, sizleri hiç bir zaman yabancı olarak görmedik. Çünkü hepimiz Türk soyundan gelmekteyiz. Yabancı mihraklar her ne kadar bizleri ayırmaya kalksa da, bizleri ayrı bir millet gibi göstermeye çalışsa da bunlar boş çabalardır. Azeri Chat odasında istediğiniz kadar yazışıp kendinize yeni dostluklar ve arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Ortam.gen.tr ekibi olarak Tüm Azerbaycan halkını ve yöneticilerini selamlıyorum.

Petrol ve doğal gaz kaynakları bakımından zengin Azerbaycan, son dönemde enerji kaynaklarının dünya piyasasına çıkarılması için hayata geçirdiği dev projelerle dikkat çekiyor. 

Azerbaycan Sohbet – Künye

Başkent: Bakü

Nüfus: 9,8 milyon (2017) 

Etnik yapı: Yüzde 91,6 Azerbaycanlı, yüzde 2 Lezgi, yüzde 1,3 Ermeni, yüzde 1,3 Rus, yüzde 1,3 Talış, yüzde 2,5 diğer (2009)  

Yüzölçümü: 86 bin kilometrekare 

Dil: Azerbaycanca

Din: Yüzde 93,4 Müslüman, yüzde 3,1 Hristiyan, yüzde 3 inançsız, yüzde 0,5 diğer (2015)

Para Birimi: Manat 

Genel Bilgiler

1918-1920 arasında 2 yıl bağımsız kalan Azerbaycan, 70 yıllık Sovyet döneminin ardından 26 yıldır dünya arenasında yeniden bağımsız bir devlet olarak yer alıyor. 

Hazar Denizi kıyısında bulunan, Rusya, İran, Gürcistan, Ermenistan ve Türkiye ile komşu ülkede, resmi dil olarak Türkçe kökenli Azerbaycanca konuşuluyor.

Topraklarının yüzde 20’si Ermenistan işgali altında, 1 milyon insanı mülteci durumunda olan Azerbaycan, bir taraftan Dağlık Karabağ ve etrafındaki illeri işgalden kurtarmak için müzakereler yürütüyor, diğer taraftan ordusunu olası savaşa karşı güçlendirmeye çalışıyor. 

Azerbaycan, doğal güzellikleri ve çok sayıda tarihi yapıya sahip olmasıyla tanınıyor. Ülke, son dönemde Rusya, Avrupa ve özellikle Körfez ülkelerinden gelen turistleri ağırlıyor.

Azerbaycan, tarihi ve çağdaş yapıları iç içe barındıran başkenti Bakü, her adımda geçmişin izlerini taşıyan doğal güzelliklere sahip Gence, Şeki, Guba ve Lenkeran gibi illeri, geleneksel müziği, sanata ve sanatçıya verdiği değer, Kafkasya, İran ve Türk mutfağının harmanlandığı yemek kültürü ile turizm potansiyeli yüksek ülkeler arasında gösteriliyor. 

Dünyada 11 iklim çeşidinden 9’una sahip Azerbaycan’ın ovalarında ılıman, yüksek kesimlerinde sert iklimin etkileri görülüyor.

Azerbaycan ayrıca Mersin balığından üretilen siyah havyarıyla dünyaca ün kazanmış durumda. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kızlarla sohbet bayanlarla sohbet evli sohbet bayanlarla sohbet