Uyumlu Sohbet


Uyumlu Sohbet

Uyumlu Sohbet

Uyumlanma olarakta görebiliriz sohbetleşmeyi, söyleşiyi. Uyumlandığımız anların verdiği keyfi hepimiz tatmışızdır. Aynalanmak yansıtılmak her zaman cezbedici gelir insana. Bunu aramak ya da bir başka cümle ile kendini aramaktan hiç vazgeçmez /geçemez. Bu tür bir istemin karşılık bulabileceği ortamlardan biri de chat ve sohbet odaları. Böyle bir tamlanmanın isteğini çok kısa sürelerde ve daha çok karakterlerle deneme sansınızı sohbet odaları arttırmaktadır.

Birer Sisifos’uz her birimiz. Birer uyumlanma adayıyız. Sisifos’ta neyin nesi, nerden çıktı diyorsanız kısaca bir bilgilendirme yapayım.

Yunan mitolojisinde Tanrıların gazabına uğrayan ölümlülerin en bilgesi bir kral olan Sisifos’un cezası bir kayayı dağın tepesine yuvarlayarak çıkarmaktı. Tüm gün bununla uğraştıktan sonra tam zirveye ulaşacağı an taş tekrar aşağı yuvarlanıyordu. Ünlü Fransız yazar ve filozof Camus’ a bu mitolojik hikayeyi kitabında yer vermiş ve ideoloji geliştirmiştir. Bu döngü trajik olarak veya sıkıntının başlangıcı olarak gözüksede Camus’un yorumuyla farklı bir bakış açısı yakalayabiliyoruz. Camus bu konuyu dört kitapta değerlendirmiştir.

Camus şöyle der: “Gerçekten çok önemli olan bir tek felsefe sorunu vardır, o da intihardır.” Yerinde ve haklı bir yargılamadır çünkü intihar “insanın ya da düşüncenin intiharı, Camus buna felsefesel intihar der” Düşünürün yarattığı karakterlerin sayıklamaları söyledir; her şeyi bilen ve hiçbir şeyi bilmeyen bir tutumla sadece olanı olduğu gibi yaşamaları saçmanın ortasına doğmuş oldukları hissini uyandırır. Hayatı birkaç anlamsız sayıklamayı artarda dizip ortaya çıkan her neyse onun anlamlı olduğuna kanaat getirerek saçmanın içinden yaşamaktadırlar…

Burada sözü düşünürümüzden alıyorum, bizim sayıklamamız sohbetti. Uzun soluklu sohbet seviyor ve bunu temellendirerek yol olmak istiyorsak sisifos’u örnek alabiliriz. Hiç bıkmadan,yeniden ve yeniden ilk rastlantı heyecanı ile sohbete başlamalıyız. Sohbetlerimizi temellendirirkem iç sesimizim bizi sürekli telkin ettiği o paradoxsal düşünceyi( herşeyin boşa olduğu=sisifos) intihar ettirebiliriz, bu haklı ve yerinde bir uyum için katil olabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kızlarla sohbet bayanlarla sohbet evli sohbet bayanlarla sohbet