Bağlantınız Gizli Değil Hatası


Bağlantınız Gizli Değil Hatası

Bağlantınız Gizli Değil; WordPress web sitenizde ‘Bağlantınız gizli değil’ hatası mı görüyorsunuz? Bu, Google Chrome’da göreceğiniz hata iletisidir.

Aynı hata, biraz farklı mesajlara sahip tüm modern tarayıcılarda görüntülenecektir ve yeni başlayanların sorun gidermesi biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Bu site kullanıcı kılavuzunda, web sitenizdeki ‘Bağlantınız özel değil’ hatasını kolayca nasıl düzeltebileceğinizi göstereceğiz. Ayrıca, bu hatanın neden ortaya çıktığı ve gelecekte nasıl önlenebileceği hakkında da konuşacağız.

Bağlantınız Gizli Değil
Bağlantınız Gizli Değil

‘Bağlantınız Özel Değil’ Hatası nedir?

Tarayıcınız web sitesi tarafından verilen SSL sertifikasını doğrulayamadığında, SSL / HTTPs protokolünü kullanan web sitelerinde bu hatayı görürüz.

Temel olarak, SSL / HTTPs protokolünü kullanan herhangi bir web sitesi, her ziyarette kullanıcı tarayıcılarına bir güvenlik sertifikası bilgisi gönderir. Tarayıcılar daha sonra sertifikaya eşlik eden ortak anahtarı kullanarak sertifikayı doğrulamaya çalışır.

Kontrol edilirse, kullanıcılar tarayıcısı verileri web siteniz tarafından gönderilen özel anahtarı kullanarak şifreler. Bu şifreleme, kullanıcının tarayıcısı ile web siteniz arasındaki veri aktarımını güvence altına alır.

Ancak, tarayıcı sertifikayı doğrulayamazsa, verileri güvenli bir şekilde aktaramaz ve web sitesine bağlantınızın özel olmadığı hatasını görüntüler.

Bu yaygın bir SSL hatasıdır ve biraz farklı hata mesajlarına sahip tüm modern tarayıcılarda görünür.

Google Chrome

Google Chrome bu hatayı ‘Bağlantınız gizli değil’ olarak gösterecektir.

Mozilla Firefox

Firefox bu hatayı ‘Bağlantınız güvenli değil’ olarak gösterecektir.

Microsoft Edge

Microsoft Edge tarayıcısı veya ‘Bu site güvenli değil’ hata iletisiyle görüntüler.

Safari, Brave ve diğer tarayıcılar benzer mesajları görüntüler.

Neden Bağlantınız Gizli Değil Bu Hata Mesajı Oluşuyor?

Şimdi web sitenizde ‘Bağlantınız gizli değil’ hatasının nedenini merak ediyor olabilirsiniz. Bu hata tuhaftır, çünkü birçok durumda web sitenizde herhangi bir değişiklik yapmadan görünebilir.

Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Örneğin, bir kullanıcının bilgisayar saati senkronize değilse sertifikayı süresi dolmuş olarak gösterebilir.

Başka bir senaryo, daha önce web siteniz tarafından verilen bir sertifikanın kullanıcının tarayıcısında saklanmasıdır. Web siteniz tarafından gönderilen özel anahtar eski sertifikayla eşleşmiyor ve tarayıcı güvenli bağlantıyı doğrulayamıyor.

Son olarak, bu hatayı görmenizin en belirgin nedeni , web sitesindeki SSL sertifikasının süresinin dolmuş olmasıdır.

‘Bağlantınız özel değil’ hatasını düzeltmek için atabileceğiniz adımlar şunlardır. Hata diğer web sitelerinde de görünse bile bu adımları deneyebilirsiniz.

Bağlantınız Gizli Değil Sayfayı Yenile

İlk adım, açma ve kapatma yöntemini denemektir. Tarayıcı uygulamasını kapatıp yeniden açarak başlayın.

Bundan sonra web sitesini ziyaret etmeyi deneyin. Hatayı hala görebiliyorsanız, sayfayı yeniden yüklemeyi zorlamayı deneyin. Mac’te Command + R klavye kısayolunu veya Windows’ta CTRL + Yeniden Yükle düğmesini kullanın.

Bu, tarayıcıyı sayfanın önbelleğe alınmış sürümünü yok saymaya ve en son sürümü yüklemeye zorlar.

Birden Fazla Tarayıcı ile Kontrol Bağlantınız gizli değil

Bu uyarıyı almaya devam ediyorsanız, aynı makinede yalnızca bir tarayıcıyla kontrol ediyorsanız, başka bir tarayıcı uygulaması kullanarak web sitesini ziyaret etmeyi deneyin.

Bu adım, sorunun belirli bir tarayıcıyla sınırlı olma olasılığını ortadan kaldıracaktır. Öyleyse, o tarayıcıyı yeniden yüklemek sorunu çözecektir.Aksi takdirde, bu kılavuzdaki sonraki adımları denemeye devam edebilirsiniz.

Tarayıcı Önbelleğinizi Temizle Bağlantınız gizli değil

Bunu, birçok internet ve web sitesi ile ilgili sorun için ilk tavsiye olarak duymuş olabilirsiniz. Bu durumda da doğrudur. Tarayıcınız, web sitenizin daha eski bir sürümünden dosya yüklüyor olabilir ve bu da sorunu tetikliyor olabilir.

Önbelleği temizledikten sonra sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için web sitesini tekrar ziyaret etmeyi deneyin. Yoksa, okumaya devam edin.

4. Bilgisayarınızın Saatini Kontrol Edin Bağlantınız gizli değil

Normalde, bilgisayarınız tarih ve saat ayarlarını otomatik olarak senkronize eder. Ancak, bilgisayarınızda yanlış tarih / saat ayarları varsa, bu durum tarayıcınızın bir web sitesinin SSL sertifikasının geçersiz olduğunu düşünmesine neden olabilir.

Windows Bilgisayarlarda Senkronizasyon Tarihi / Saati

Bir Windows bilgisayar kullanıyorsanız, görev çubuğuna sağ tıklayın ve ‘Tarih ve Saat ayarlarını yapın’ seçeneğini seçin.

Bu, Windows Ayarları uygulamasında tarih ve saat bölümünü açacaktır. Bilgisayarınızın tarih ve saatinin doğru olduğundan ve ‘Saati otomatik olarak ayarla’ seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kızlarla sohbet bayanlarla sohbet evli sohbet bayanlarla sohbet